دکتر مهدی مقتدائی » بیماری های زانو » خالی کردن زانو و روش های درمان آن
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

خالی کردن زانو و روش های درمان آن

خالی کردن زانو به معنای عدم تعادل و ناپایداری زانو است، که معمولا منجر به خم شدن ناگهانی و اختلال در حرکت زانو می شود، این عارضه در اثر بیماری های مختلف مثل پارگی رباط، آرتروز زانو، ناپایداری کشکک زانو و … ایجاد می شود. معمولا خالی کردن زانو قابل درمان است، ولی در ابتدا پزشک باید دلیل اصلی بروز این مشکل را تشخیص دهد و سپس با توجه به آن برنامه درمانی موثری را تجویز کند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با دلایل خالی کردن زانو و روش های درمان آن، به طور کامل آشنا کنیم.

خالی کردن زانو چیست؟

دلایل خالی کردن زانو

به طور کلی بیماری خالی کردن زانو را می توان به دو نوع اولیه و ثانویه دسته بندی نمود. که در نوع اولیه آن مفصل زانو به طور ناگهانی خالی و خم می شود، بروز این مشکل اختلال در عملکرد یکی از رباط های زانو است. پارگی رباط های صلیبی و قدامی از جمله دلایلی است که منجر بروز این بیماری می شود. از جمله نشانه های این بیماری ورم ناشی از خونریزی داخلی زانو می باشد.

ناپایداری ثانویه معمولا با دردهای شدید قسمت داخلی زانو همراه است. در این بیماری به دلیل دردهای شدید و غیرقابل تحمل، مفصل زانو دچار شل شدگی می شود و در نهایت به صورت ناگهانی خم می شود. این بیماری نیز می تواند به دلایل مختلفی نظیر پارگی مینیسک، آرتریت، سینوویت و یا وجود جسم آزاد درون زانو رخ دهد.

به طور کلی برای درمان نمودن هر کدام از این بیماری ها ابتدا بیمار می بایست توسط پزشک متخصص معاینه شود و با توجه نظر پزشک روش های درمانی موثری نیز پیشنهاد می شود.

از شایع ترین دلایل خالی کردن زانو، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • پارگی مینیسک: مینیسک دو غضروف گوله ای شکل می باشد که بین سر تیبیا در زانو و سر ران قرار گرفته است و به عنوان ضربه گیر در مفصل زانو می باشد، به همین دلیل در صورت پارگی مینیسک، زانوها به یکباره حالت فروریختگی را پیدا می کنند. تفاوت پارگی مینیسک زانو و پارگی رباط ها در این است که، در صورت پارگی رباط زانوها به سمت طرفین، جلو و یا عقب خالی می شود.
 • پارگی رباط: ساختار زانو به گونه ای است که دارای چهار رباط اصلی می باشد، که شامل یک رباط صلیبی قدامی، یک رباط صلیبی خلفی و دو رباط جانبی می شود. از آنجایی که هر کدام از این رباط ها وظیفه حفظ تعادل زانو را به عهده دارند، پارگی یک یا تعدادی از این رباط ها می تواند منجر به ناپایداری زانو شود.
 • ناپایداری کشکک زانو: در برخی مواقع ممکن است خارج شدن کشکک زانو از جای خود، منجر به ناپایداری و عدم تعادل زانو شود. بخشی از مفصل زانو کشکک می باشد که در پایین ترین قسمت استخوان ران قرار گرفته است. این مشکل می تواند به دلایل مختلفی از جمله تصادف، ضربه مستقیم به کشکک زانو و یا ورزش های سنگین رخ دهد.
 • ساییدگی غضروف های زانو: معمولا از شایع ترین دلایل خالی کردن زانو می باشد که ممکن است به دلیل وجود آرتروز زانو، پوکی استخوان و … ایجاد شود و منجر به تخریب بافت های زانو، رباط ها و مینیسک شود. همچنین درد های شدیدی را در هنگام راه رفتن و یا استراحت در فرد ایجاد می کند.
 • ضعف عضلات زانو: ضعیف شدن عضلات زانو از دیگر دلایلی است که می تواند منجر به خالی کردن زانو شود، این ضعف ناشی از مشکلاتی مانند آسیب دیدگی رباط و مینیسک پا در گذشته می باشد. همچنین افزایش سن نیز یکی از دلایل ضعف در مفصل زانو است. معمولا خالی شدن زانو که ناشی از ضعف عضلات هنگام پایین رفتن از پله ها بیشتر بروز پیدا می کند.

روش های درمان خالی کردن زانو

 • فیزیوتراپی: از ابتدایی ترین روش های درمانی خالی شدن زانو، می توان به فیزیوتراپی و تقویت عضلات زانو اشاره نمود. در مواردی که خالی شدن زانو به دلیل آسیب دیدگی های عضلات و استخوان های زانو، کشکک، مینیسک و رباط های زانو ایجاد شده باشد، استفاده از فیزیوتراپی و همچنین انجام تمرینات توان بخشی نقش بسیار موثری در بهبود عملکرد زانو خواهد داشت.
 • تمرینات حرکتی: بسیاری از افراد به دلیل ضعف عضلات زانو دچار این مشکل می شوند. معمولا به این افراد توصیه می شود به منظور تقویت عضلات زانو و همچنین پیشگیری از آسیب دیدگی های جدی رباط ها، کشکک و مینیسک زانو تمرینات ورزشی را روزانه در منزل انجام دهند.
 • تغییر سبک زندگی: در برخی مواقع سبک زندگی ناسالم می تواند منجر به آسیب دیدگی زانو و همچنین ضعف عضلات زانو شود، به همین دلیل سعی کنید تا سبک زندگی خود را تغییر دهید. به طور مثال در صورتی که اضافه وزن شدید دارید، به منظور کاهش فشار وارده به مفصل زانو وزن خود را کاهش دهید.
 • جراحی: آخرین روش درمان جراحی می باشد یعنی در صورتی که هیچ کدام از روش های درمانی خالی شدن زانو موثر نبود، پزشک متخصص جراحی را پیشنهاد می دهد. زمانی که آسیب دیدگی و التهابات زانو به قدری شدید باشد که، موجب بی ثباتی کامل زانو شود، نیاز به جراحی برای ترمیم رباط ها و مینیسک زانو و در بسیاری از مواقع در صورت فرسودگی بسیار زیاد مفاصل زانو نیاز به تعویض مفصل زانو می باشد. دیگر روش های درمانی:
 • اوزون درمانی
 • شاک ویو تراپی
 • مگنت درمانی
 • لیزر درمانی

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.