دکتر مهدی مقتدائی » تعویض مفصل » آشنایی با انواع پروتز زانو و بهترین نوع آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آشنایی با انواع پروتز زانو و بهترین نوع آن

زانوها یکی از اصلی ترین مفاصل بدن محسوب می شود چرا که وزن بدن را تحمل می کنند. پس با توجه به این موضوع ممکن است دچار آسیب دیدگی شود. زمانی که در هنگام راه رفتن یا انجام فعالیت ها مشکل داشتید و یا دردی را احساس کردید، حتما به بهترین متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. پزشک ابتدا معاینات اولیه را روی زانوی شما انجام می دهد و بعد مناسب ترین راه درمانی را انتخاب می کند. اگر زانو به شدت دچار آسیب دیدگی شده باشد که سایر درمان ها پاسخگو نباشد در اینصورت می بایست از پروتز زانو استفاده شود. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص پروتز زانو و انواع پروتز زانو برای شما صحبت کنیم.

انواع پروتز زانو

پروتز زانو

زمانی که پزشک تشخیص دهد که مفصل زانو آسیب دیدگی زیادی دارد و نیاز به جراحی تعویض مفصل زانو دارد می بایست از پروتز استفاده شود. پروتز زانو تشکیل شده از مواد مصنوعی می باشد، که به عنوان جایگزین در قسمت آسیب دیده قرار داده می شود. جنس این پروتز ها به نسبت هم متفاوت است.

مواد تشکیل دهنده این پروتز ها فلزی، سرامیکی و پلاستیک بسیار قوی می باشد. نوع ساخت پروتز ها باید به گونه ای باشد که در زمان جایگزینی به شکلی باشد که منجر به ایجاد حرکت نرم و عدم ساییدگی مفصل کاشته شده شود. پس به منظور جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید قطعه فلزی و پلاستیکی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند بسیار صاف وصیقلی باشند.

انواع پروتز زانو

به منظور درمان درد و مشکلات زانو ابتدا پزشک از روش درمان دارویی استفاده می کند اگر این روش درمانی موفقیت آمیز نبود در اینصورت جراحی آخرین و موثر ترین راه درمان محسوب می شود. در زمان جراحی برای رفع مشکلات زانو از پروتز استفاده می شود که از انواع مختلفی برخوردار است.

پروتز نیمه زانو: زمانی که زانوی شما در یک قسمت آسیب بیشتر وتخریب بیشتری داشته باشد وسمت دیگر زانو سالم باشداز این نوع پروتز استفاده می شود. در واقع می توان گفت آن دسته از افرادی که نیاز به انجام این نوع پروتز دارند زانوی آن ها مبتلا به بیماری استئوآرتریت پیشرفته می باشد اما ارتروز محدود به یک قسمت زانو هست.

پروتز اولیه زانو: این پروتز شامل سه جزء اصلی فمورال، تیبیال و پاتلار می باشد. در بعضی از افراد ممکن است استخوان ران، ساق و یا استخوان کشکک به آسیب دیدگی دچار شده باشد که به منظور درمان می توان از این نوع پروتز زانو استفاده کرد.

پروتز CCK: گاهی اوقات ممکن است یک یا حتی دو لیگامان زانو آسیب دیده باشد و زانو علاوه بر آرتروز زانو شدید ناپایداری هم داشته باشد که مناسب ترین نوع پروتز برای این افراد CCK می باشد.

پروتز لولایی : زمانی که استخوان لیگامان و همچنین عضلات چهار سر ران از ضعف شدیدی برخوردار باشند از این نوع پروتز استفاده می شود.

در زمان ساخت پروتز باید به چه نکاتی توجه شود؟

بعضی از نکات لازم است تا در زمان ساخت پروتز رعایت شود این موارد عبارتند از:

• پروتز ساخته شده حتما باید از سازگاری بالایی بابدن برخوردار باشد چرا که اگر سازگاری بالایی نداشته باشد ممکن است در زمان قرارگیری پروتز در بدن واکنش نشان دهد.

• ساختار پروتز همانند زانو باشد تا بتواند وزن بدن را تحمل کند. همچنین از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشد و اگر فشاری برروی آن وارد شد به هیچ عنوان دچار شکستگی نشود.

• از استحکام بالایی برخوردار باشد چرا که اگر مقاومت بالایی نداشته باشد می تواند در دراز مدت فرم آن تغییر کند.

رعایت چه مراقبت هایی بعد از پروتز زانو الزامی است؟

• بعد از انجام جراحی حتما محل جراحی شده را بررسی کنید اگر هر گونه احساس درد، تورم، قرمزی را در قسمت جراحی شده مشاهده کردید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

• بروز ورم یا خارش پوستی در محل جراحی شده

• احساس داشتن تب

• ایجاد مکشلاتی در حین راه رفتن یا حتی دویدن

• ایجاد مشکلات تنفسی

• احساس گزگز یا حتی بی حسی پاها

سوالات متداول

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو اهمیت زیادی دارد زیرا در طول خواب، بدن امکان بهبود و بازسازی مفصل زانو را دارد. هنگام خوابیدن،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک