دکتر مهدی مقتدائی » تعویض مفصل » درد بعد از تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درد بعد از تعویض مفصل زانو

داشتن درد بعد از تعویض مفصل زانو در واقع یکی از شایع ترین مشکلاتی است که افراد بعد از عمل خود آن را تجربه می کنند از همین رو با رعایت نکاتی که توسط پزشک توصیه می شود می توان این درد را کنترل کرد. اگر می خواهد تا در مورد علت ایجاد این درد، راه های تشخیص و بسیاری از موارد دیگر بیشتر بدانید حتما مقاله فوق را تا انتها بخوانید.

درد بعد از تعویض مفصل زانو

مهم ترین دلایل درد بعد از تعویض مفصل زانو

دقت داشته باشید که از مهم ترین راه های درمان درد بعد از تعویض مفصل زانو در واقع تشخیص علت است از مهم ترین دلایل ایجاد درد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

❇️ عفونت

دقت داشته باشید که ایجاد عفونت در واقع جزء مهم ترین دلایل ایجاد درد محسوب می شود پس اگر بعد عمل خود درد شدیدی را داشید یکی از نشانه ها و علائم عفونت است پس هر چه سریع تر به بهترین جراح زانو در تهران مراجعه نمایید تا اقدامات درمانی مناسب برای شما انجام داده شود.

❇️ وجود مشکل در کاسه زانو

از دیگر دلایل مهم درد بعد از تعویض مفصل زانو وجود مشکلاتی در کاسه زانو است، دقت داشته باشید چنین مشکلی حتی با انجام فعالیت های عادی، بلند شدن از صندلی یا نشستن باعث ایجاد فشار در مفاصل می شود.

❇️ شل شدگی ایمپلنت

در خصوص این موضوع باید اشاره کنیم که شل شدگی  در روز های ابتدایی رخ نمی دهد بلکه باید مدتی از عمل گذشته باشد ولی وجود چنین مشکلی هم درد زیادی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

❇️ فشار روی عصب

دقت داشته باشید ایجاد فشار به عصب های ناحیه جراحی شده می تواند منجر به ایجاد درد و تورم بعد از عمل شود.

❇️ خروج پیوند

احتمال خارج شدن پیوند در بعضی از مواقع وجود دارد که همین موضوع درد و تورم را در ناحیه عمل شده به همراه خواهد داشت زمانی که چنین مشکلی ایجاد شود فرد نیازمند جراحی مجدد تعویض مفصل زانو خواهد داشت.

در انتهای این بخش از مقاله باید اشاره کنیم که درد بعد از تعویض مفصل زانو در واقع بنا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در زمان بروز لازم است تا هر چه سریع تر توسط پزشکتان بررسی شود تا از این طریق بتوان علت اصلی را تشخیص داد.

کاهش درد بعد از تعویض مفصل زانو

از مهم ترین راه هایی کاهش درد بعد از تعویض مفصل زانو به شرح زیر می باشد:

 • رعایت مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو در کاهش درد و جلوگیری از ایجاد عفونت می تواند بسیار موثر باشد که پزشک در مورد آن به طور مفصل با شما صحبت می کند.
 • استفاده از پاسنمان ها فشاری در کاهش درد و تورم بعد از عمل بسیار کمک کننده می باشد.
 • در صورتی که پزشکتان محدود حرکتی تعیین کرد حتما آن را به درستی رعایت نمایید.
 • در مصرف غذاهای خود دقت داشته باشید و غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین را در وعده های غذایی خود قرار دهید چرا که به کاهش درد بسیار کمک می کند.
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی آن هم به شکل کاملا صحیح و درست منجر به کاهش درد خواهد شد.
 • بعد از عمل پزشک شما داروهایی را به منظور کاهش درد و التهاب بعد از عمل تجویز می کند پس حتما آن ها را به موقع مصرف نمایید.

راه های تشخیص درد بعد از تعویض مفصل زانو

دقت داشته باشید که در ابتدا برای تشخیص علت درد بعد از تعویض مفصل زانو لازم است تا علت اصلی بروز چنین مشکلی بررسی شود، بعد از ارزیابی علت اصلی ممکن است از تست های دقیق تری نظیر آزمایش خون، اشعه ایکس، آزمایاشت تصویر برداری نظیر MRI و CT SCAN استفاده شود.

از مهم ترین علائمی که به پزشک کمک می کند تا درد را تشخیص دهد عبارتند از:

 • داشتن درد هنگام راه رفتن
 • داشتن درد های مداوم که می تواند ناشی از شل شدگی ایمپلنت باشد.
 • ایجاد تغییراتی در شکل زانو ها
 • دردی که همراه با قرمزی، تب و تورم قسمت جراحی شده می باشد.
 • بروز درد ناگهانی که نشان دهنده شکستگی و آسیب دیدگی می باشد.

سوالات متداول

داشتن درد بعد از تعویض مفصل زانو طبیعیه؟

بله- داشتن درد بعد از عمل یک موضوع کاملا طبیعی می باشد ولی دقت داشته باشید که موقت بوده و با رعایت نکات ذکر شده برطرف می شود.

آیا انجام تمرینات فیزیوتراپی در کاهش درد بعد از عمل موثر است؟

بله- انجام این تمرینات برای کاهش درد می تواند بسیار موثر باشد ولی لازم است تا تمامی آن ها زیر نظر پزشک و به دستور ایشان انجام داده شود.

آیا درد بعد از تعویض مفصل زانو درمان می شود؟

برای درمان درد روش های مختلفی اعم از تزریقات، فیزیوتراپی، مصرف دارو، جراحی مجدد و … پیشنهاد می شود.

کلام آخر

در انتهای این مقاله به عنوان نتیجه گیری باید اشاره کنیم که درد بعد از تعویض مفصل زانو یک عارضه کاملا موقت است که با روش های درمانی مختلفی اعم از تزریق، فیزیوتراپی، دارو و … می توان آن را درمان کرد ولی در صورتی که بعد از عمل خود درد شدید داشتید که با علائمی چون تورم و تغییر رنگ پوست همراه بود هر چه سریع تر به پزشک خود این موضوع را اطلاع دهید.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو اهمیت زیادی دارد زیرا در طول خواب، بدن امکان بهبود و بازسازی مفصل زانو را دارد. هنگام خوابیدن،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک