دکتر مهدی مقتدائی » آسیب های ورزشی زانو » علت درد های قدام زانو و راهکار های درمان آن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت درد های قدام زانو و راهکار های درمان آن

درد قدام زانو

درد های قدام زانو یکی از انواع زانو درد هستند که قسمت جلویی زانو را درگیر می کنند. این درد در بسیاری از افراد، به ویژه افراد ورزشکار و فعال ایجاد می شوند و قسمت مرکزی و جلویی زانو را درگیر می کند. این درد در اثر ساییدگی و فشار بر زانو ایجاد می شود و افرادی که بیش از حد از زانوهایشان کار میکشند این درد ها را بیشتر تجربه می کنند.

زانو یکی از اعضای پرکاربرد بدن است و بیشتر فشار وزن فرد به عهده زانو است. به همین دلیل مفصل زانو بیشتر از سایر مفاصل بدن در معرض آسیب قرار دارد. درد قدام زانو ممکن است نشانه و هشداری برای بروز ارتروز و سایر عارضه های زانو در سنین بالاتر نیز باشد.

آناتومی زانو

قبل از پرداختن به دلیل دردهای قدام زانو، لازم است تا با آناتومی زانو آشنایی بیشتری داشته باشیم. زانو بزرگترین مفصل در بدن است. این مفصل از 3 استخوان ران، کشکک و درشت نی تشکیل شده و استخوان ها با پوششی لغزنده به نام غضروف پوشانده شده اند. غضروف به لغزیدن و حرکت کردن استخوان ها روی یکدگیر کمک می کند. رباط ها و تاندون ها نیز از دیگر اجزای اصلی این مفصل هستند.

علت درد های قدام زانو

یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به مطب های ارتوپدی، درد های قدام زانو است. درد های قدام زانو میتواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اصلی ترین دلیل آنها سایدگی غضروف، نرمی غضروف در سنین بالاتر و شروع آرتوز زانو است. سابقه ارتروز به درد هایی که فرد در سنین پایین تر تجربه کرده باز میگردد. اگر فرد به علائم هشدار ارتروز، یعنی درد های زانو توجه کند، می تواند سن بروز آرتروز را به تاخیر بیاندازد و یا از بروز آن در سنین بالاتر جلوگیری کند.

یکی از دلایل اصلی درد قدام زانو، فشار مداوم و استفاده بیش از حد از زانو است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد ورزشکار جوان نیز این درد ها را تجربه می کنند. آرتروز که یک بیماری شایع زانو است، به دلیل ساییدگی و فرسودگی مفاصل ایجاد می شود، بنابراین وجود درد در جلوی زانو ممکن است نشانه ای برای بروز آرتروز زانو در سنین بالاتر باشد.

در برخی موارد نیز ضعیف شدن عضله چهار سر ران موجب افزایش فشار زانو و زانو درد می شود. عدم تعادل در عضلات ران که از زانو حمایت می کند در بروز این درد ها موثر است.

سایر دلایل درد های قدام زانو:

 • تراز نبودن پاها
 • انجام اشتباه حرکات ورزشی
 • استفاده از کفش نامناسب
 • تمرینات ورزشی مفرط

علائم درد قدام زانو

احساس درد در جلو و مرکز زانو، از بارز ترین علائم این عارضه است. درد در هنگام راه رفتن و حرکت دادن مفصل زانو می تواند نشانه ای برای درد های قدام زانو باشد. دیگر علائم این عارضه:

 • درد های شبانه زانو
 • درد در هنگام ورزش کردن و تکان دادن زانو
 • صدا دادن و تق تق کردن زانو در هنگام راه رفتن
 • حساسیت زانو نسبت به لمس
درد قدام زانو

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین جراح زانو را انتخاب کنیم؟

تشخیص درد قدام زانو

معاینه فیزیکی بیمار توسط پزشک یکی از راه های تشخیص این عارضه است. پزشک با بررسی حساسیت واکنش به درد، انعطاف پذیری پا، ثبات زانو و علائم دیگر، می تواند علت درد قدام زانو را تشخیص دهد. عکس برداری از زانو به کمک اشعه ایکس و MRI، از روش های کاربردی برای بررسی ساختار داخلی و تشخیص درد های زانو هستند.

درمان درد های قدام زانو

درد های قدام هشدار دهنده ارتروز هستند و باید به انها رسیدگی شود. بهترین راهکار برای درمان این درد ها، ورزش هایی است که برای زانو توصیه میشود. تقویت عضلات، ورزش کششی و کاهش وزن از جمله راهکار های کاهش درد است.

استراحت

استراحت به تنهایی باعث درمان درد های قدامی نمی شود، اما می تواند علائم ناشی از آن را کاهش دهد. کاهش فشار وارده بر زانو و سبک کردن حجم فعالیت های روزانه می تواند در بهبود درد زانو تاثیر گذار باشد.

اگر ورزش می کنید، سعی کنید برای مدتی روند تمرینات خود را تغییر دهید تا به زانوی شما فشار وارد نشود. ورزش برای بهبود این درد ها مفید است؛ اما باید تحت نظر پزشک و متناسب با شرایط زانو انجام شود.

تمرینات فیزیوتراپی

فیزیوتراپی با بکارگیری تمرینات ورزشی مخصوص، حرکات اصلاحی و تمرینات کششی و تقویتی، در بهبود درد های زانو موثر است. تقویت عضلات چهارسر ران و عضلات پا در بهبود درد قدام زانو و جلوگیری از ساییدگی زانو تاثیر بسیاری دارد. یک فیزیوتراپیست می تواند با تجویز و آموزش برنامه ورزشی مناسب، شما را در روند بهبودی راهنمایی کند.

بیشتر بخوانید: ورزش های مناسب برای تقویت زانو

استفاده از وسایل درمانی کمکی

استفاده از زانوبند های کمکی و کفش های طبی یکی دیگر از راهکار هایی است که پزشک به منظور درمان درد زانو تجویز می کند. پوشیدن کفش های مناسب تاثیر بسیاری در بهبود درد های زانو دارد.

پیشگیری از درد های قدام زانو

 • پوشیدن کفش مناسب
 • دقت در انجام اصولی حرکات ورزشی
 • کاهش فعالیت هایی که باعث درد در زانو می شوند
 • تقویت عضله چهار سر ران
 • سبک کردن تمرینات ورزشی
مشاوره انلاین دکتر مقتدایی

کلام آخر

درد قدام زانو در قسمت جلویی و مرکزی زانو احساس می شود. این نوع عارضه معمولا به دلیل استفاده بیش از حد از مفصل زانو، ساییدگی زانو و فشار طولانی مدت بروز می کند. این درد ها باید جدی گرفته شوند؛ بنابراین در صورت احساس درد در زانو حتما به پزشک مراجعه کنید.   

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. انتخاب نوع درمان به شدت و نوع آسیب بستگی دارد. در برخی از موارد، این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک