دکتر مهدی مقتدائی » آسیب های ورزشی زانو » درمان پارگی رباط صلیبی زانو
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. انتخاب نوع درمان به شدت و نوع آسیب بستگی دارد. در برخی از موارد، این آسیب با روش‌های درمانی خانگی درمان می‌شود اما اگر آسیب جدی و شدید باشد، روش‌های درمانی گسترده تری به کار گرفته می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل انواع روش‌های درمان پارگی رباط صلیبی زانو می‌پردازیم.

01:30
truncate dir-rtl

فیلم پارگی رباط صلیبی ACL و مینیسک زانو

بیشتر بخوانید: آسیب رباط صلیبی قدامی

انواع روش‌های درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو در بسیاری از مواقع بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود هدف اصلی درمان این آسیب دیدگی کاهش ورم، درد و بهبودی وضعیت راه رفتن است. مراجعه به یک متخصص ارتوپد خوب و یا متخصص آسیب‌های ورزشی می‌تواند به شما در درمان آسیب دیدگی کمک کند.  در ادامه با برخی از روش‌های درمانی آشنا خواهیم شد:

استراحت

فرد اگر دچار آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو شود لازم است به میزان کافی استراحت کند و از وارد کردن فشار مضاعف به زانوها پیشگیری کند. در این مدت می‌تواند از وسایل کمکی مانند عصا و واکر استفاده کند.

یخ درمانی

بلافاصله بعد از پارگی رباط صلیبی زانو می‌توان از یخ درمانی استفاده کرد همچنین پا را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا درد و تورم قابل کنترل باشد همچنین از گذاشتن مستقیم پا بر روی اجتناب کنید و برای راه رفتن از چوب زیر بغل استفاده کنید.

درمان دارویی

اگر در ناحیه زانو احساس درد دارید می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه به منظور کنترل درد استفاده کنید. اما اگر درد زانو شما شدید است، پزشک ممکن است برای شما مسکن‌های قوی‌تری را تجویز کند. علاوه بر کاهش درد، داروهای ضد التهابی نیز به کاهش التهاب و تورم نیز کمک می‌کند. برای مصرف دارو بهتر است با پزشک مشورت کنید. دارو به تنهایی قادر به درمان آسیب دیدگی نیست و صرفا برای کاهش درد و التهاب کاربرد دارد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از روش‌های درمانی موثر برای بهبود درد و آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو است. فیزیوتراپیست زانوی شما را ارزیابی کرده سپس برنامه‌ای از تمرینات توانبخشی را متناسب با نیازهای فردی شما برنامه ریزی می‌کند. برنامه فیزیوتراپی به گونه‌ای طراحی می‌شود که شانس بازگشت به فعالیت‌های روزمره را به شما بازگرداند. ضروریست تمرینات را بطور منظم انجام دهید، زیرا تداوم و استمرار در تمرینات، بخش مهمی از روند بهبود شما است. هدف از فیزیوتراپی این است که به زانوی شما کمک کند تا دامنه حرکتی کامل، قدرت و ثبات خود را بازیابی کند و به حالت عادی بازگردد.

بیشتر بخوانید: ورزش های مناسب برای تقویت زانو

استفاده از زانو بند

با توجه به علت پارگی رباط صلیبی و همچنین میزان آسیب دیدگی ممکن است پزشک استفاده از بریس‌‌های(آتل) مخصوص حفاظتی  را به شما پیشنهاد کند تا به مرور زمان موجب ترمیم آسیب دیدگی زانو شود. این زانو بند‌ها انجام برخی حرکات زانو را بدون احساس درد و ناراحتی، ممکن می‌کند در عین حال مفصل زانو را ثابت نگه می‌دارد. به یاد داشته باشید تمام آسیب‌هایی وارده به رباط صلیبی را نمی‌توان با بریس برطرف کرد.

تزریق پلاسما 

پلاسما غنی شده در حقیقت از خون فرد استخراج می‌شود و دارای فاکتورهای رشد مورد نیاز برای مفصل است و می‌تواند فرایند ترمیم آسیب دیدگی رباط صلیبی را تسریع کند. هدف از انجام این تزریق بهبود علائم و درمان نهایی مشکل و آسیب دیدگی رباط صلیبی زانو است. در برخی موارد این درمان نیاز به جراحی را کاهش می‌دهد. این روش درمانی در آسیب‌هایی دیگر زانو نیز کاربرد دارد.

جراحی زانو

جراحی معمولا آخرین راهکار برای درمان پارگی رباط صلیبی زانو است و در صورتی که آسیب با سایر روش‌های درمانی قابل درمان نباشد از روش جراحی استفاده می‌شود. معمولا افراد مسنی که دچار این عارضه می‌شوند نیاز به جراحی ندارند و با سایر روش‌ها بهبود پیدا می‌کنند. اما برای افراد جوان ورزشکار یا افرادی که به واسطه شغل خود فعالیت زیادی را انجام می‌دهند، جراحی رباط صلیبی زانو بهترین راهکار برای درمان سریع و موثر است و به فرد کمک می‌کند تا به فعالیت‌های خود بازگردد.

01:20
truncate dir-rtl

تاخیر در درمان پارگی رباط و منیسک

روند درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان آسیب دیدگی رباط صلیبی با توجه به میزان آسیب و توانایی بدنی فرد انتخاب می‌شود، برخی افراد ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند برخی دیگر با پیگیری جلسات فیزیوتراپی می‌توانند عملکرد زانوی خود را بازیابی کنند.

درمان با فیزیوتراپی ممکن است چند جلسه در هفته باشد و تا چندین هفته ادامه پیدا کند. فرایند توانبخشی نیز می‌تواند در بازیابی عملکرد فرد نیز کمک کننده باشد.

مدت زمان ریکاوری و از سرگیری فعالیت‌های روزمره در هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی هر چه شدت آسیب و پارگی رباط صلیبی بیشتر باشد فرد به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. اما معمولا دوره بهبودی 6 الی 8 هفته، طول می‌کشد. چنانچه پارگی رباط صلیبی زانو محدود باشد علائم باید به تدریج فروکش کند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

درمان پارگی رباط صلیبی زانو امروزه با روش‌های مختلفی امکان پذیر است و فرایند بسیار پیچیده و نگران کننده‌ای ندارد اما اقدامات اولیه پس از آسیب و مراجعه به هنگام به پزشک متخصص ارتوپدی می‌توانند در انتخاب نوع درمان و تعیین بهترین روش درمانی بسیار موثر باشد و بهبودی فرد سریعتر حاصل شود.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک