دکتر مهدی مقتدائی » آسیب های ورزشی زانو » در رفتگی کشکک زانو| تشخیص تا درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

در رفتگی کشکک زانو| تشخیص تا درمان

در رفتگی کشکک زانو در هر فردی ممکن است براساس دلایل مختلفی ایجاد شود که عوارض ناشی از آن می تواند بسیار خطرناک باشد و باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. در رفتگی زانو، یکی از شایع ترین آسیب های زانو است که در ناحیه مفصل و استخوان های انتهایی ساق پا ” تیبیتا و فیبولا” که توسط لیگامان های صلیبی که به استخوان ران وصل هستند اتفاق می افتد. در رفتگی کشکک زانو معمولا به دو شکل در رفتگی قدامی و در رفتگی خلفی رخ می دهد. ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص در رفتگی کشکک زانو برای شما صحبت کنیم پس تا انتهای مقاله را بخوانید.

دلایل ایجاد درفتگی زانو

اصولا دررفتگی زانو درخلل اتفاقات ناخواسته رخ می دهد که در زیر به آن اشاره می کنیم:
– در تصادفات رانندگی که  ضربه شدید به این قسمت وارد می شود.
– افتادن از ارتفاع بلند
– آسیب های حین ورزش
– تصادف در زمانی که شما پیاده هستید.
همچنین ممکن است به صورت مادرزادی وجود داشته باشد.

علائم در رفتگی کشکک زانو

دررفتگی کشکک زانو از علائم و نشانه هایی برخوردار می باشد که برخی از آن ها عبارتند از:
– تورم شدید
– تغییر شکل
– درد شدید و غیر قابل تحمل
– عدم لمس نبض
– اختلالات حسی و حرکتی
– قفل شدن زانو ها که فرد توانایی نگهداری وزن خود را ندارد.
– کاسه زانو از جای خود به سمت کنار و بیرون کشیده می شود.
– ایجاد صدای تق تق که ناشی از اصحکاک استخوان در رفته  بر روی هم می باشد.
– آسیب عصب نازک پی
– پارگی و یا انسداد رگ های پشت زانو
– ترومپوز وریدی عمقی

راه های تشخیص در رفتگی زانو

رادیوگرافی زانو: متخصص ارتوپد روزانه با تعداد بسیاری بیماران که دچار درد زانو هستند بر خورد می کند. در حالی که بساری از بیماران فکر می کنند که درد ناشی از این ناحیه به دلیل مویه یا ضربه یا کوفتگی می باشد. متخصص ارتوپد با دیدن نتیجه رادیوگرافی به بیماران در رفتگی کشکک زانو را اطلاع می دهد و آن ها را از خطر و عوارض آن آگاه می سازد.
رادیو گرافی محوری زانو از همخوانی خوبی با معاینه بالینی برخوردار است و در مقایه با آرتروسکوپی روش تشخیص ارزشمندی به شمار می رود.
MRI یا تصویر برداری با زونانس مغناطیسی: این روش اجازه می دهد تا از قسمت داخلی  مفصل زانوی شما عکس دقیق بگیرد. تصویر برداری از طریق ام آر آی اطلاعات دقیقی را در مورد بافت های نرم درزانوی شما ارئه می دهد.
ام آر آی یک روش غیر تهاجمی و انجام آن بی خطر و کاملا بدون درد است. اکثرا آزمایش ام آرآی 30 دقیقه طول می کشد.
انجام ام آر آی به پزشک امکان مشاهده تمام بافت های استخوان را می دهد از جمله:
– غضروف ها که پدی مانند یک بالشتک بین استخوان های زانو ایجاد می کند.
– تاندون ها و رباط هایی که استخوان ها و ماهیچه های شما را به هم وصل می کند.
– عضلات
– رگ های خونی مهم
آنژیوگرافی: به روش معاینه فیزیکی زانو که به اقدامات جراحی زانو می رسد، انجام می شود آنژیوگرافی می گویند. از آنژیو گرافی به طور معمول در دررفتگی های تروماتیک زانو استفاده می شود.

بیشتر بخوانید: نرمی غضروف کشکک زانو چیست

روش های درمانی دررفتگی کشکک زانو

در صورتی که پزشک ارتوپدی دررفتگی کشکک زانو را تشخیص دهد از طریق روش های مختلف اقدام به درمان این مشکل می کند که عبارتند از:
استراحت
اولین پیشنهادی که در درمان دررفتگی کشکک زانو بسیار موثر است استراحت کردن می باشد، در زمان استراحت حتما به این نکته توجه داشته باشید که زانوی خود را کمی بالاتر قرار دهید و آن را از طریق باندازی محکم ببندید و روی ان کمپرس سرد قرار دهید.
بریس
از طریق بریس می توان در زمان انجام فعالیت های بدنی زانوی خود را در محلی ثابت قرار دهید. استفاده از بریس می تواند در بهبودی سریع زانو بسیار موثر باشد علاوه بر آن می تواند از آسیب دیدگی بیشتر آن جلوگیری کند.
مصرف دارو
به منظور کاهش درد ناشی از دررفتگی کشکک زانو داروهای غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن، اسپرین، استامینوفن، بسیار می تواند موثر باشد ولی حتما به این نکته توجه داشته باشید که مصرف این داروها حتما می بایست طبق دستور متخصص ارتوپدی باشد.  
فیزیوتراپی
انجام فیزیوتراپی در روند بهبودی بیمار بسیار موثر است انجام فیزیوتراپی باعث شده تا فرد فعالیت های قبلی خود را انجام دهد و از بروز دررفتگی مجدد نیز جلوگیری می کند.
آرتروسکوپی زانو
روش جدیدی برای تشخیص مشکلات مربوط به استخوان ها و مفاصل از جمله در رفتگی زانو می باشد. برای انجام آرتروسکوپی پزشک با ایجاد یک برش کوچک و به وسیله یک دوربین بسیار کوچک و میکروسکوپی داخل زانورا مشاهده می کند تا مفاصل را مورد بررسی قرار دهد.
در صورتی که نیاز به جراحی تهاجمی نداشته باشد پزشک ارتوپد اقدام به درمان می کند. انجام این روش برای کسانی که مشکل حاد در ناحیه زانو دارند کاملا بی خطر و با درد کم می باشد.

عوارض در رفتگی کشکک زانو

در رفتگی کشکک نسبت به شکستگی کشکک زانو عوارض کمتری دارد. دررفتگی تروماتیک زانو می تواند عوارض غیر قابل جبرانی داشته باشد که در اینجا به آن اشاره می کنیم:
– آسیب های عروقی، عصبی و لیاگمانی
– آسیب های عروقی پوپلیته آل
نتیجه اینکه شایع ترین عارضه دررفتگی زانو آسیب های لیاگمانی و ممهمترین عارضه  آسیب های عروقی پولیته است.
اگر از زمان در رفتگی زانو مدت زمان زیادی  بگذرد و فرد بیمار به پزشک مراجعه نکند موجب می شود که در طولانی مدت درد و ورم شدید زانو را تحمل کند همچنین تورم شدید باعث انسداد خونی در قمت رگ ها در پشت پا  و عفونت شود و عوارض دیگری  در پی داشته باشد. بنابراین به محض اینکه در معرض آسیب شکستگی یا در رفتگی قرار گرفتید به پزشک متخصص  مراجعه کرده و مراحل درمان را پیش بگیرید تا از بروز خطرهای جدی وآسیب های بعدی جلوگیری به عمل آورید.َ

کلام آخر

این آسیب عموما برای کودکان و نوجوانان بیشتر رخ می دهد. در حالتی که این مشکل برای بار اول رخ داده باشد احتما بدون نیاز به جراحی برطرف می شود. اما زمانی که به صورت متعدد کشکک زانوی شما در برود احتمالا نیاز به جراحی داشته باشید. اما بعد از جراحی نیز می توانید به حالت طبیعی خود بازگردید و به روند زندگی روزانه خود برسید.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک