دکتر مهدی مقتدائی » تعویض مفصل » عوارض جراحی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

آیا یا عوارض جراحی تعویض مفصل زانو آشنا هستید؟ از مهم ترین علل ایجاد عوارض بعد از عمل در واقع ایجاد عفونت، خونریزی و آمبولی می باشد یعنی هر چقدر جراحی انجام شده سنگین تر و طولانی تر باشد در نتیجه احتمال ایجاد هرنوع مشکلی بعد از عمل بیشتر خواهد بود. اگر می خواهید تا با هریک از این عوارض بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوارض تعویض مفصل زانو

خطرات و عوارض ناشی از تعویض مفصل زانو

عوارض و خطرات ناشی از تعویض مفصل زانو می تواند ناشی از انجام جراحی باشد یا ممکن است بعضی از افراد بعد از عمل خود دچار پس زدن ایمپلنت کاشته شده شوند، البته توجه داشته باشید که شل شدگی زانو، مشکلات حرکتی، درد و …. نیز جزء عوارض بعد از عمل محسوب می شود که در ادامه به توضیح مختصری در مورد هریک از این عوارض نام برده اشاره خواهیم کرد.

✅ درد

یکی ازشایع ترین عوارض ناشی از تعویض مفصل زانو می باشد، ولی باید دقت داشته باشید که این درد اگر در مدت زمان طولانی تری مثلا 6 ماه باقی بماند حتما باید توسط پزشکتان مورد برسی قرار بگیرد چرا که این نوع دردها در دسته های مزمن قرار می گیرند.

✅ شل شدگی ایمپلنت

از دیگر عوارض شایع شل شدگی ایمپلنت است که به طور معمول برای برطرف کردن آن لازم است تا جراحی مجدد تعویض مفصل زانو برای فرد انجام گیرد، ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که این مشکل بنا به دلایل مختلفی اعم از ایجاد عفونت، سایش یا فرسودگی قطعات ایمپلنت ایجاد شود.

✅ عوارض حرکتی و مکانیکی

دوام و ماندگاری ایمپلنت ها در واقع بین 20 سال می باشد ولی در بعضی از مواقع با توجه به شرایط فرد ممکن است این دوام کوتاه تر باشد البته توجه داشته باشید که این موضوع در افراد مختلف کاملا متفاوت است یعنی در بعض از افراد تا 10 سال ماندگاری داشته باشد و در بعضی هم به هیچ عنوان نتیجه موفقیت آمیزی نداشته باشد.

بروز مشکلاتی مثل دررفتگی، ناپایداری و می تواند بنا به دلایل مختلفی اعم از مشکلات یا نواقصی رد ساخت ایمپلنت یا حتی قرار گیری نامناسب آن باشد.

✅ عدم هم ترازی

در جراحی تعویض مفصل زانو باید حتما تمامی اجزاء در یک راستا قرار بگیرند تا از این طریق بتوانند کار خود را انجام دهند، عدم قرارگیری آن ها در یک راستا فرسودگی زود هنگام و از همه مهم تر از کار افتادگی را به همراه خواهد داشت.

 از مهم ترین علائم و نشانه های عدم هم ترازی شامل درد، تورم، احساس گرما در اطراف مفصل می باشد که جراح بعد از بررسی آن لازم است تا جراحی مجدد را برای فرد انجام دهد.

✅ عفونت

عفونت در واقع یکی از عوارض و مشکلات بسیار مهم بعد از جراحی تعویض مفصل زانو به شمار می رود که می تواند سلامتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

عفونت بعد از جراحی می تواند به دلیل وجود باکتری هایی در مفصل با وارد شدن باکتری ها در حین جراحی می باشد. از مهم ترین علائمی که نشان دهنده عفونت می باشد شامل گرما و احساس داغی، قرمزی، تعریق شبانه، درد و سفتی مفصل است در صورت داشتن هریک از علائم نام برده حتما به پزشک خود اطلاع دهید، درمان این مشکل با مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده از سوی پزشک یا حتی برداشت کاملا ایمپلنت و بخش های عفونی شده می باشد.

✅ آسیب عصبی

ایجاد آسیب عصبی معمولا در طول انجام جراحی اتفاق می افتد و در طی 6 ماه بعد از عمل هم به طور کامل رفع می شود، ایجاد چنین مشکلی می تواند به دلیل فشار یا کشیدگی باشد.

✅ صدا دادن زانو ها

صدا دادن یا تق تق کردن زانو ها در واقع جزء عوارض تعویص مفصل زانو محسوب نمی شوند، علت اصلی این صدا ها می تواند به دلیل قرارگیری قطعات پلاستیکی یا فلزی داخل ساق پا باشد، که با گذشت مدتی بعد از عمل به طور کامل رفع می شود، ولی اگر تورم، درد یا صداهای دیگری را شنیدید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

سخن پایانی

همانطور که خواندید از مهم ترین عوارض تعویض مفصل زانو شامل درد، شکستگی ایمپلنت، عدم هم ترازی، ایجاد عفونت و … می باشد که به طور اختصار در مورد هریک از آن ها صحبت کردیم این موضوع بنا به دلایل مختلف اعم از تجربه و مهات جراح یا عدم رعایت مراقبت های بعد از تعوض مفصل زانو اتفاق می افتد که لازم است در صورت مشاهده هریک از آن ها پزشک به پزشک خود اطلاع دهید.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو اهمیت زیادی دارد زیرا در طول خواب، بدن امکان بهبود و بازسازی مفصل زانو را دارد. هنگام خوابیدن،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک