دکتر مهدی مقتدائی » تعویض مفصل » مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

زانو ها یکی از مهم ترین اعضای بدن می باشند این عضو مهم ممکن است دچار گرفتگی و یا خشکی شود که به منظور درمان حتما می بایست به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. پزشک ابتدا سایر روش های درمانی را امتحان می کند، زمانی از آن ها پاسخی را دریافت نکرد می بایست جراحی تعویض مفصل زانو انجام شود. شایع ترین سن برای انجام جراحی افراد بالای 50 سال است که به بیماری آرتروز زانو مبتلا می باشند.

بعد از اتمام جراحی بیمار به بخش منتقل می شود و معمولا صبح روز بعد فیزیوتراپی ‌راه رفتن برای وی آغاز می شود و روز اول یا دوم پس از عمل امکان مرخص شدن از بیمارستان وجود خواهد داشت.

بعد از ترخیص از بیمارستان حتما لازم است یکسری مراقبتهایی را انجام دهید این مراقبت ها عبارتند از:

مراقبت های داخل منزل: حتما باید منزل خود را آماده کنید، یعنی تمام وسایل مورد نیاز خود را طوری قرار دهید که امکان دسترسی آن ها برای شما آسان باشد، همچنین برای نشستن حتما از صندلی استفاده کنید که برخاستن از آن یا نشستن روی آن به زانو ها فشار زیادی را وارد نکند.

هر چیزی در منزل که احتمال گیر کردن پا به آن وجود دارد مثل لبه فرش یا سیمی که ازجایی به جای دیگر کشیده شده باشد باید جمع آوری شود تا باعث زمین خوردن نگردد.

رعایت رژیم غذایی مناسب: بعد از جراحی حتما به این نکته توجه داشته باشید که رعایت رژیم غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. غذاهای پر پروتئین مناسب است.  داروهایی که خون را رقیق می کنند مثل وارفارین باید بادقت وبا دستور پزشک باشد. مصرف مایعات زیاد نقش بسیار مهمی در سرعت روند بهبودی شما دارد، همچنین سعی کنید به هیچ وجه دچار اضافه وزن نشوید چرا که افزایش وزن باعث بیشتر شدن فشار وارده به زانوها می شود.

انجام فیزیوتراپی: یکی از مهم ترین مواردی که باعث افزایش قوای عضلات می شود، انجام فیزیوتراپی توسط فیزیوتراپ می باشد، از جمله ورزش هایی که قوای عضلات را بیشتر می کند شامل موارد زیر می باشد.

تقویت چهار سر ران: نحوه انجام این ورزش به این شکل است که ابتدا بیمار می بایست به پشت دراز بکشد و زانوهای خود را برای 5 ثانیه به تخت فشار دهدیا درحالت خوابیده به پشت اندام تحتانی را به صورتیکه زانو صاف باشد حدود ۳۰ سانتیمتر ازتخت بالا بیاورد وچند ثانیه نگهدارد.

حرکت سرسره پاشنه: برای انجام ورزش ابتدا بیمار می بایست مانند روش قلبی به پشت دراز بکشد و زانوهای خود را صاف کند بعد از آن سعی کند تا جایی که می تواند آن ها را جمع کند وبهتر است که کف پا از زمین جدا نشود. نگه داشتن زانو ها در وضعیت خم شده حتما 2 تا 3 ثانیه باشد.

حرکت چهار سر ران کوتاه: برای انجام این حرکت می توانید از یک حوله و یا بطری کمک بگیرید، تا زانوهای خود را روی آن قرار دهید. بعد از قرار گیری زانو سعی کنید تا پاشنه پا را بالا نگه دارید نگه داری زانو در این حالت ۱۰ ثانیه باشد.

مصرف داروهای تجویز شده پزشک: پزشک متخصص بعد از جراحی به منظور کاهش درد داروهایی را برای بیمار تجویز می کند که تمامی آن ها باید به موقع و سر وقت مصرف شود، بعضی از داروها هستند مثل وارفارین که نقش رقیق کنندگی خون را داند و باعث می شود که خون لخته نشود حتما به این نکته توجه داشته باشید که مصرف این دارو باید طبق نظر پزشک باشد.

مراقبت از زخم: همانطور که گفتیم جراح برای انجام عمل ابتدا برشی را روی پوست شما ایجاد می کند که باید حتما بعد از جراحی مراقبت های لازم از این قسمت انجام شود. یعنی پاسمان روی زخم باید به موقع تعویض شود در صورتی که بعد از استحمام محل زخم خیس شد حتما آن را خشک کنید و مجدد پانسمان کنید.

انجام ورزش های بدنی: ورزش های ساده ای مثل پیاده روی و یا شنا کردن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بسیار مناسب است. بعضی از ورزش ها هستند که نیاز به انجام فعالیت های بدنی زیاد دارد مثل دویدن، دوچرخه سواری که باید بعد از بهبودی کامل بیمار انجام شود. همچنین به این نکته توجه داشته باشید، بیمار تا زمانی که قوای بدنی خود را کاملا به دست نیاورده از رانندگی کردن اجتناب کند.

کاهش تورم محل جراحی: بعد از جراحی ممکن است زانو کمی متورم شود که برای کاهش آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید همچنین بالا نگه داشتن زانو ها نیز بسیار موثر است. اگر دیدید که زانو های شما قرمز است یا ترشح می کند حتما پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید چرا که ممکن است نشانه عفونت محل جراحی باشد.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.