دکتر مهدی مقتدائی » بیماری های زانو » انواع دفورميتى ها يا انحراف زانو؛علائم تا درمان
مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

انواع دفورميتى ها يا انحراف زانو؛علائم تا درمان

یکی از انواع عارضه هایی که در نوزادان احتمال بروز و ظهور دارد انحراف زانو است. انحراف زانو شامل پرانتزی شدن و یا ضربدری شدن پاها است.

به طور کلی انحراف زانو به وضعیتی گفته می شود که در آن استخوان های ناحیه زانو و ساق پا از مسیر مستقیم منحرف شده اند در حالیکه باید در یک مسیر صاف و مسقیم شکل گرفته باشند.

در مقاله پیش رو در بخش های مختلفی به انحراف مادرزادی زانو پرداختیم و تلاش مان بر این بود که بتوانیم اطلاعاتی دقیق را در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.


انحراف زانو در نوزاد

به طور طبیعی کودکان از بدون تولد تا 6 ماهگی پای پرانتزی دارند. پس از آن معمولا کودکان در سنین 3 الی 6 سال پاهایشان حالت ضربدری می شود. این عارضه نیز در این سن طبیعی است. بعد از این مدت زمان به مرور مشکلات پاها بهبود پیدا می کنند. اما در مواردی که مفاصل زانو به درستی شکل نگیرد و تغییراتی در ظاهر پاها و مفاصل زانو ایجاد شود انحراف زانو به وجود می آید.

علل و عوامل مختلف در این عارضه دخیل هستند که یکی از آنها مشکلات مادرزادی است. بسیاری از نوازدان به دلیل نحوه قرار گیری نامناسب در داخل رحم زانو هایشان پرانتزی می شود.

از سوی دیگر انواع بیماری ها مثل نرمی استخوان از بدو تولد می تواند باعث بروز انحراف مادرزادی زانو شود. از دیگر علل این عارضه کمبود ویتامین بدن یا تغذیه نامناسب است که برخی از نوزادان در اثر این علل با انحراف زانو مواجه می شوند.


انواع انحرافات زانو

انحراف زانو انواعی دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

 • انحراف زانو به سمت داخل: در این شرایط زانو ها به شکل ضربدری حالت می گیرند. زانو های ضربدری به هم نزدیک می شوند و مچ های دو پا از هم فاصله می گیرند.

برای تشخیص این عارضه در خودتان می توانید تمرین زیر را انجام دهید.

در حال ایستاده قرار بگیرید و تلاش کنید که که هم زانو ها و هم مچ پا را به هم نزدیک کنید. در صورتی که فاصله مچ ها زیاد بود در حالی که زانوان به هم چسبیده اند احتمالاً با عارضه زانوی ضربدری روبرو هستید. شدت ضربدری بودن زانوان به فاصله ای است که میان دو مچ پا وجود دارد.

 • انحراف زانو به سمت بیرون: در این حالت زانوان از هم فاصله می گیرند اما مچ ها به هم نزدیک هستند. با این عارضه پاها حالت پرانتزی دارند.
 • هیپراکستنشن یا انحراف زانو به سمت بخش های عقبی پا

درمان زانوی پرانتزی توسط دکتر مهدی مقتدائی:


انواع علل بروز انحراف مادر زادی زانو

برخی از علل و عوامل در بروز عارصه انحراف زانو دخیل هستند که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

 • کوتاهی قد به صورت مادرزادی (آکوندروپلازی)
 • بیماری کافی: این بیماری درکودکان رخ می دهد
 • نرمی استخوان
 • نقص در ناحیه استخوان درشت نی به صورت مادرزادی
 • نقص در نحوه و چگونگی شکل گیری استخوان
 • کمبود ویتامین ث
 • بیماری بلانت
 • بیماری دیسپلازی سیستم اسکلتی

انحراف زانو مادرزادی چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا متخصص ارتوپدی می توانند با معاینات اولیه میزان انحراف زانو را مورد ارزیابی قرار دهد. در صورتی که احتمال نرمی استخوان برای کودک از بین برود باید آزمایش خون انجام شود.

درمان انحراف مادرزادی زانو

در موارد اندکی نیاز است که برای درمان این عارضه برای کودکان جراحی انجام می شود. جراحی نیز برای کسانی انجام می شود که انحنای و انحراف زانوی آنان شدید است و زمینه را برای  بروز شمار مشکلاتی دیگر فراهم کرده است.

روش های درمانی دیگری برای درمان انحراف زانوی کودکان انجام می شود که مهم ترین آن ها:

 • پوشیدن کفش های طبی
 • بریس
 • گچ گرفتن پا
 • درمان انواع بیماری هایی که منشا انحراف زانو شده اند؛ در مواردی که بیماری ها درمان می شوند شاهد کاهش علائم و بهبود وضعیت انحراف زانو می شویم.

خاتمه

پیشنهاد می کنیم اگر در خصوص انحراف زانو و درمان آن تجربه ای دارید آن را در بخش کامنت ها با ما و سایر مخاطبین به اشتراک بگذارید. شاید تجربه شما تا حدودی بتواند کمک رسان افرادی که درگیر این بیماری و عارضه هستند باشد.

دومین اقدامی که می توانید انجام دهید این است که پرسش های خود را در بخش کامنت ها قرار دهید تا در اسرع وقت پاسخ آن را در اختیارتان قرار دهیم.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
[yarpp]
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.