دکتر مهدی مقتدائی » آسیب های ورزشی زانو » شایع ترین آسیب های زانو و روش های درمان آنها
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

شایع ترین آسیب های زانو و روش های درمان آنها

آسیب ها و صدمات زانو یکی از شایع ترین مشکلات در افراد است. این آسیب ها ممکن است بر اثر انجام فعالیت ها یا برخی صدمات در زانو به وجود بیاید که منجر به ایجاد درد و مشکلات شدید در زانوی فرد می شود. اغلب آسیب های زانو ممکن است بر اثر یک ضربه شدید و به صورت ناگهانی بر زانو به وجود بیاید. این آسیب ها اغلب بر اثر پیچ خوردگی های شدید یا برخی موارد دیگر به وجود می آیند و زانو را درگیر مشکلات گوناگونی می کنند. این مشکل ممکن است انجام برخی فعالیت ها، ورزش کردن و حتی سیستم حرکتی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. ما در این مقاله قصد داریم در خصوص شایع ترین آسیب های زانو اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آناتومی مفصل زانو

آناتومی زانو

در ابتدا نیاز است تا با آناتومی زانو آشنا شویم. به طور کلی آناتومی زانو یکی از قسمت های پیچیده در بدن است. در این قسمت، اغلب فشار بسیاری به مفصل های زانو وارد می شوند.

اگر بخواهیم به بیانی ساده تر بگوییم، مفصل  زانو را می توانیم به لولای در تشبیه کنیم. به این صورت که این مفصل با چرخش به فرد اجازه خم کردن زانو نشستن، برخاستن و انجام برخی فعالیت ها  را به فرد می دهد.

زانو دارای یک آناتومی اساسی است که تمام آنها به حرکت فرد کمک می کند. در صورتی که قسمتی از آن دچار ضربه و آسیب شود سیستم حرکتی فرد را با مشکل مواجه می کند. در ادامه به بررسی  برخی از آنها می پردازیم.

اصلی ترین قسمت های زانو شامل موارد زیر می شود:

استخوان زانو

در قسمت بالایی مفصل زانو، استخوان ران قرار دارد. به استخوان ران، استخوان فمور نیز گفته می شود.  استخوان دیگری  نیز که در زانو قرار دارد استخوان ساق پا است. که با نام تیبیا در علم پزشکی شناخته می شود این استخوان در قسمت پایینی مفصل زانو قرار می گیرد.

قسمت دیگر استخوان زانو، کشکک زانو است. عموما  این کشکک ها را با نام کاسه زانو نیز می شناسند. کاسه زانو در قسمت نقطه اتصال استخوان فمور و تیبیا قرار دارد و آنها را می پوشاند.

غضروف زانو

همانطور که می دانید، غضروف ها در بین  همه ی استخوان ها وجود دارند.  غضروف ها منجر به حرکت و لغزش رباط های زانو کمک بسیاری می کنند. همچنین غضروف ها باعث می شوند که استخوان های زانو بر روی یکدیگر، دچار فرسایش نشوند و همچنین در مقابل ضربه  و آسیب ها از زانو محافظت می کنند.

رباط صلیبی زانو

به صورت کلی رباط های زانو به کنار هم قرار گرفتن استخوان های زانو کمک می کنند. رباط ها همانند یک طناب، استخوان ها را به طور ثابت در کنار هم نگه داشته و حفظ می کنند.

تاندون زانو

در واقع وظیفه تاندون های زانو این است که، عضلات اطراف مفصل زانو و استخوان های بالا و پایین زانو را به یکدیگر  متصل کند.

علائم آسیب دیدگی زانو

از جمله علائم شایع آسیب دیدگی زانو به شرح زیر می باشد:

 • داشتن درد در ناحیه زانو
 • متورم شدن زانو
 • داغ شدن زانو
 • قفل کردن زانو
 • سفتی زانو
 • صدای دادن زانو
 • قرمزی و کبودی زانو

آسیب دیدگی زانو ممکن است حاد یا مزمن باشد، حاد بودن زانو علائمی چون ورم و درد زانو و مزمن بودن علائمی چون صدادن زانو و درد های پیاپی را به همراه دارد. در صورتی که هر کدام از علائم گفته شده را در زانوی خود مشاهده کردید حتما به بهترین متخصص ارتوپدی به منظور تشخیص و درمان مراجعه کنید.

آسیب های شایع زانو

شایع ترین آسیب های زانو چیست؟

زانو یکی از اصلی ترین قسمت های بدن محسوب می شود که وظیفه اصلی آن کمک به خم و راست کردن پاها می باشد. ممکن است بر اثر عوامل مختلف که در ادامه به آن می پردازیم برخی قسمت های زانو دچار مشکلاتی شوند. در این صورت انجام برخی فعالیت ها و حتی راه رفتن را برای فرد دشوار می شود. برخی از شایع ترین آسیب های زانو عبارتند از:

آرتروز زانو

بیماری آرتروز زانو که با نام استوآرئیت نیز شناخته می شود و به عنوان یکی از شایع ترین آسیب های زانو به شمار می رود. به طور کلی این بیماری، یک بیماری فرسایشی در مفصل های زانو است.  در این بیماری به دلیل فرسوده شدن غضروف ها، استخوان ها و مفصل زانو دچار فرسایش می شوند و در نتیجه مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورند.

نکته بسیار حائز اهمیت این است که این بیماری اغلب بر اثر فشارهای شدید به مفصل زانو مانند اضافه وزن زیاد اسجاد می شود.

شکستگی زانو

شکستی کشکک زانو یا استخوان های اطراف  زانو از مواردی است که مشکلات بسیاری  را برای فرد به وجود می آورد.

شکستگی زانو در اغلب مواقع بر اثر ضربات شدید، آسیب های جدی و افتادن ممکن است رخ دهد.  شکستگی، درد شدیدی را برای فرد به همراه دارد. در هنگام شکستگی زانو فورا باید به پزشک مراجعه کنید تا از بروز آسیب های شدید تر جلوگیری کرد.

آسیب رباط صلیبی

همانطور که گفته شد رباط صلیبی به کنار هم قرار گرفتن استخوان ها و مفصل زانو کمک می کند.در صورت کشیدگی رباط های زانو، آسیب جزئی مانند رگ به رگ شدن یا آسیب های جدی تر و پارگی رباط رخ می دهد.

آسیب به رباط صلیبی در ورزشکاران شایع تر است اما ممکن است بر اثر پرش ناگهانی و شدید نیز رخ دهد در اغلب موارد متخصص ارتوپدی به منظور درمان و بهبود آسیب دیدگی جراحی رباط صلیبی را پیشنهاد می دهد.

پارگی مینیسک

پارگی مینیسک یا پارگی غضروف های بین استخوان ران و استخوان ساق پا یکی از آسیب های شایع در زانو است و اغلب ممکن است بر اثر انجام برخی فعالیت های ورزشی یا ناشی از افزایش سن رخ دهد. پارگی مینیسک زانو با درد شدید، ورم و صدای تق تق در زانو همراه است.

پارگی تاندون

همانطور که گفته شد تاندون ها وظیفه نگهداری عضلات اطراف استخوان ها را دارد. پارگی تاندون یکی از شایع ترین آسیب های زانو به شمار می رود. این مورد نیزدر ورزشکاران بسیار مشاهده می شود.

روماتیسم مفصلی

به التهاب مفصل ها که باعث تخریب غضروف ها نیز می شوند روماتیسم مفصلی گفته می شود. این بیماری از نوع بیماری های التهابی مضمن است که در هر کدام از مفصل های بدن ممکن است رخ دهد.از علائم شایع آن می توان به درد و تورم زیاد در زانو اشاره کرد.این عارضه به مروز زمان منجر به فرسوده شدن و در نهایت از بین رفتن غضروف هادر زانون می شود

کشیدگی یا رگ به رگ شدن

کشیدگی یا رگ به رگ شدن عضلات و مفصل های زانو از موارد شایع آسیب های زانو است که اغلب ممکن است در اثر پیچ خوردگی های ناگهانی به وجود بیاید. این عارضه اغلب با درد در هنگام راه رفتن و تورم یا حتی کبودی در اطراف زانو همراه است.

در رفتگی زانو

به طور کلی در رفتگی زانو بر اثر جابه جایی استخوان های زانو از جای مناسب خود رخ می دهد. در طی در رفتگی زانو استخوان های زانو از جای خود خارج می شوند. در رفتگی زانو بر اثر برخی از سوانح و حوادث مانند تصادف، افتادن از مکانی بلند و آسیب های ورزشی رخ می دهد.

راه های پیشگیری از آسیب دیدگی زانو

از جمله راه های پیشگیری از آسیب دیدگی زانو عبارتند از:

 • گرم کردن بدن قبل از ورزش
 • عدم انجام حرکات ناگهانی در زمان ورزش
 • استفاده کردن از کفش های مناسب در حین ورزش
 • قوی نگه داشتن ماهیچه های پا
 • گرم کردن بدن قبل از انجام ورزش

راه های تشخیص آسیب های زانو

در زمان مراجعه به پزشک ابتدا پرونده پزشکی بیمار بررسی می شود بعد از آن بیمار معاینه می شود. به منظور تشخیص آسیب دیدگی زانو از روش های گوناگونی چون رادیوگرافی، سی تی اسکن، ام آر ای استفاده می شود در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام از این روش ها خواهیم داد.

رادیوگرافی: در این روش عکس برداری از اشعه ایکس استفاده می شود تا بتوان یک تصویر دو بعدی را مفصل زانو ایجاد کرد.

ام ار ای: یکی از روش های موثر در تشخیص آسیب دیدگی زانو می باشد. نحوه اجام این روش تشخیصی به این شل است که آهنربایی به رایانه متصل می شود تا از این طریق بتوان تصاویری را از زانو بدست آورد.

سی تی اسکن: جزء روش های تشخیصی غیر تهاجمی محسوب می شود که تصاویر متعددی را از زانو می توان بدست آورد. بعد از اتمام عکس برداری این تصاویر با یک دیگر ترکیب می شوند تا نمایی سه بعدی از زانو ایجاد شود. از این روش تشخیصی به منظور تشخیص پارگی منیسک استفاده می شود.

کلام آخر

زانو مفصلی پیچیده و پر اهمیت برای ادامه حیات هر فرد است. زانو تحمل کننده وزن و همچنین عضوی مهم برای حرکت می باشد. آسیب های زیادی ممکن است به زانو وارد شسود که شایع ترین آنان دررفتگی زانو، آرتروز و پارگی تاندون ها است.در صورتی که هرگونه آسیبی به زانوی شما وارد شد به سرعت به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کنید تا از عوارض دیگر آن جلوگیری شود.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. انتخاب نوع درمان به شدت و نوع آسیب بستگی دارد. در برخی از موارد، این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک