دکتر مهدی مقتدائی » تعویض مفصل » خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

نحوه خوابیدن بعد ازتعویض مفصل زانو لازم است تا حتما به درستی باشد چرا که یکی از موثر ترین روش ها در فرآیند بهبودی محسوب می شود. بدن شما وقتی استراحت کافی داشته باشد آن بخش آسیب دیده مجدد انرژی لازم خود را بدست می آورد ولی دقت داشته باشید که نحوه خوابیدن باید حتما کاملا صحیح باشد. اگر می خواهید تا در مورد نوع خواب و استراحت خود بعد از عمل اطلاعات کاملی کسب کنید مقاله فوق را تا انتها بخوانید.

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره کردیم خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل زانو باید به درستی انجام داده شود که از انواع مختلف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

✳️ خوابیدن برروی کمر

استراحت یا خوابیدن برروی کمر در واقع جزء بهترین نوع خوابیدن محسوب می شود چرا که در این حالت پاهای خود را خیلی راحت می توانید صاف نگه دارید تا خون در محل عمل شده جریان داشته باشد.

در این مدل خوابیدن امکان استفاده از بالش زیر پاها وجود دارد تا از این طریق بتوانید پاهای خود را بالا نگه دارید ولی بهترین حالت استفاده از بالش در واقع زیر زانو و ساق پاها است تا از این طریق بتوان از خم شدن زانوها جلوگیری کرد از همه مهم تر انجام این کار به تسکین درد و صاف نگه داشتن زانو ها بعد از عمل کمک بسیار زیادی می کند.

✳️ خوابیدن به پهلو

خوابیدن به پهلو هم بعد از تعویض مفصل زانو کاملا مجاز بوده و هیچ مشکلی را برای زانوی عمل شده ایجاد نخواهد کرد. در زمان خوابیدن دقت داشته باشید که برروی زانوی عمل شده به هیچ عنوان قرار نگیرید چرا که فشار زیادی را به آن وارد می کند از همین رو بهتر است تا حتما چند بالش در میان زانو های خود قرار دهید چرا که این کار راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت.

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت می باشد که این نوع خوابیدن در هفته های ابتدایی یعنی تا زمانی که امکان خم کردن زانو های خود را ندارید به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

کدام نوع حالت خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو صحیح نیست؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که خوابیدن روی شکم یکی از حالات کاملا غلط بعد از تعویض مفصل زانو محسوب می شود چرا که این نوع استراحت در واقع فشار بسیار زیادی را به محل جراحی شده وارد می کند و این موضوع همراه با درد بسیار زیادی خواهد بود.

اگر بعد از عمل خود کمی برایتان سخت است که حالت خوابیدن خود را درست کنید بهتر است تا زمانی که به حالت اولیه خود بازگردید از این نوع حالت خوابیدن خودداری نمایید چون همراه با درد بسیار زیاد خواهد بود.

در زمان خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو رعایت نکات زیر می تواند بسیار کمک کننده باشد از مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • دقت داشته باشید که حتما دارو های تجویز شده از سوی پزشکتان را به موقع مصرف نمایید چرا که این داروها در زمان خواب اثر بخشی آن خیلی بهتر خواهد بود.
  • دقت داشته باشید که ممصرف مایعات را در طول شب بهتر است کاهش دهید چرا که این موضوع منجر به دستشوی رفتن مکرر شده و برروی خوابیدن تاثیر بسزایی خواهد داشت.
  • حتما از کمپرس یخ برروی محل جراحی خود استفاده نمایید چرا که این کار به تسکین درد بعد از عمل کمک بسیار زیاد می کند.
  • از بالش گوه ای استفاده نمایید تا از زانو عمل شده پشتیبانی بهینه ای داشته باشد ولی برای استفاده از این بالش حتما به پشت خوابیده باشید.
نحوه خوابیدن صحیح بعد از تعویض مفصل زانو

دقت داشته باشید که تمامی موارد ذکر شده در جلسه مشاوره با بهترین جراح زانو در تهران به طور کامل و مفصل به شما شرح داده می شود تا بعد از عمل خود به هیچ عنوان با مشکلی مواجه نشوید و بهترین نتیجه را نیز دریافت نمایید.

سوالات متداول

علت نخوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

از مهم ترین دلایلی که می تواند منجر به نخوابیدن افراد شود در واقع داشتن درد است که یک موضوع کاملا طبیعی بعد از عمل محسوب می شود.

استفاده از وسایل الکترونیکی برروی نوع خوابیدن شما تاثیر می گذارد؟

بهتر است تا بعد از عمل خود تا مدتی استفاده از وسایل الکترونیکی را ممنوع کنید چرا که استفاد از این وسایل به نوبه خود می تواند منجر به تغییر وضعیت شما شود.

چرا نباید بعد ازعمل بین زانو های خود بالش قرار داد؟

این موضوع می تواند منجر به خم شدن زانو ها شده و دردی زیادی را نیز ایجاد نماید پس بهتر است تا از یک بالش زیر ساق و ران خود قرار دهید ولی به هیچ عنوان این کار را در هفته های ابتدایی بعد از عمل انجام ندهید.

کلام آخر

در انتهای این مقاله باید اشاره کنیم که نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو لازم است تا حتما به درستی باشد چرا که در روند بهبودی شما و کاهش درد عمل نقش بسزایی دارد در واقع بهترین نوع خوابیدن در هفته های ابتدایی بعد از عمل به پشت می باشد. در صورت داشتن هر گونه سوالی در رابطه با این موضوع می توانید در بخش انتهایی مقاله مطرح نمایید.  

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درد بعد از تعویض مفصل زانو

درد بعد از تعویض مفصل زانو

داشتن درد بعد از تعویض مفصل زانو در واقع یکی از شایع ترین مشکلاتی است که افراد بعد از عمل خود آن را تجربه می کنند از همین رو با...

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

آیا یا عوارض جراحی تعویض مفصل زانو آشنا هستید؟ از مهم ترین علل ایجاد عوارض بعد از عمل در واقع ایجاد عفونت، خونریزی و آمبولی می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک