دکتر مهدی مقتدائی » استخوان و مفاصل » جراحی خشک کردن مفصل یا فیوژن چیست؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

جراحی خشک کردن مفصل یا فیوژن چیست؟

جراحی خشک کردن مفصل یا همان “فیوژن” یک روش درمانی است که برای درمان بیماری‌های مفصلی مانند آرتروز، آسیب‌های ورزشی یا تصادفات استفاده می‌شود. در این جراحی، مفصل آسیب دیده تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد تا با اصلاح و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده، علائم و درد مربوط به بیماری را کاهش دهد و عملکرد مفاصل را بهبود بخشد. این نوع جراحی ممکن است به وسیله ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده، جایگزینی قطعه‌های مفصلی یا حتی جراحی‌های اصلاحی انجام شود. انتخاب نوع جراحی خشک کردن مفصل و روش درمانی مناسب بستگی به نوع و شدت بیماری، وضعیت عمومی بیمار و توصیه‌های پزشک متخصص ارتوپد دارد.

جراحی-خشک-کردن-مفصل-چیست

جراحی خشک کردن مفصل یا فیوژن چیست؟

جراحی فیوژن یا خشک کردن مفصل، یک روش جراحی است که در آن دو یا چند قطعه از استخوان‌های مفصل به هم متصل می‌شوند تا مفصل خشک شده و حرکت در آن محدود شود. این روش معمولاً برای درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود.

در جراحی فیوژن، پزشک با استفاده از روش‌های جراحی مختلفی از جمله استفاده از پیچ‌ها، پلاک‌ها یا مواد پیوندی، قسمت‌های آسیب دیده مفصل را به یکدیگر متصل می‌کند. این اتصال معمولاً منجر به رشد استخوان جدید در محل فیوژن و تثبیت مفصل شده و باعث محدودیت حرکت و کاهش درد در آن منطقه می‌شود.

بیشتر بخوانید: جراحی آرتروز زانو

اهداف جراحی خشک کردن مفصل

بیماری‌هایی که معمولاً با جراحی خشک کردن مفصل یا فیوژن قابل درمان هستند عبارتند از:

آرتروز مفصلی: آرتروز یک بیماری مفصلی بوده که با آسیب و تخریب تدریجی غضروف همراه است و این بیماری می‌تواند باعث درد و محدودیت حرکت شود. جراحی خشک کردن مفصل می‌تواند در موارد شدید آرتروز مفصلی که درمان‌های دیگر موثر نبوده باشند، بهبودی را فراهم کند.

آسیب‌های ورزشی: آسیب‌های مفصلی ناشی از ورزش‌های فشاری ممکن است نیازمند جراحی خشک کردن مفصل باشند تا بازسازی و ترمیم مفصل انجام شود.

آرتریت روماتوئید: یک بیماری التهابی که باعث تخریب مفاصل و بافت‌های اطراف می‌شود. در مواردی که درمان‌های دارویی و جلسات فیزیوتراپی ناکام باشند، جراحی خشک کردن مفصل ممکن است پیشنهاد شود.

آسیب ها: آسیب‌هایی که ناشی از تصادفات، ضربه‌ها یا آسیب‌های دیگر باشند و نیازمند ترمیم و تثبیت مفصل با جراحی است.

عفونت فضای داخلی مفصل: در صورتی که فضای داخلی مفصل دچار عفونت شدید باشد و با مصرف داروهای آنتی بیوتیک درمان حاصل نشود و همچنین انجام جراحی آرتروسکوپی برای شستشوی آن موثر واقع نشود. انجام جراحی خشک کردن مفصل پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: آرتروز مفصل لگن + علت، علائم و درمان

مزایای جراحی خشک کردن مفصل

مزایای جراحی خشک کردن مفصل شامل موارد زیر می‌شود:

 کاهش درد: جراحی فیوژن مفصل می‌تواند با کاهش حرکت در محل مفصل و تثبیت آن، منجر به کاهش درد مرتبط با بیماری‌های مفصلی شود.

بهبود عملکرد: با تثبیت مفصل آسیب دیده و جلوگیری از حرکت‌های غیرطبیعی، می‌توان بهبود عملکرد مفصل را تجربه کرد.

اصلاح شکل و ظاهر: در مواردی که بیماری مفصلی منجر به تغییرات در شکل و ظاهر مفصل شود، جراحی خشک کردن مفصل می‌تواند زمینه بهبودی در این زمینه را فراهم کند.

کاهش نیاز به داروهای دردآور: با کاهش درد و تسکین علائم بیماری، ممکن است نیاز به مصرف داروهای مسکن کاهش پیدا کند.

افزایش کیفیت زندگی: با بهبود عملکرد مفصل و کاهش درد، افراد ممکن است قادر به انجام فعالیت‌های روزمره و ورزشی بیشتری شوند و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند.

بیشتر بخوانید:عفونت مفصل مصنوعی زانو

نحوه انجام جراحی خشک کردن مفصل

نحوه انجام جراحی خشک کردن مفصل به شرایط و وضعیت خاص هر بیمار و نوع مفصل مورد نظر بستگی دارد. اما در کل، مراحل عمومی این جراحی شامل موارد زیر می‌شود:

آماده‌سازی بیمار: پیش از انجام جراحی، بیمار نیاز به انجام آزمایش‌های پیش از جراحی مانند آزمایش خون و تصویربرداری تشخیصی دارد. همچنین، بیمار باید مصرف هر نوع داروی خاص را قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهد و دستورات پیش از جراحی را رعایت کند.

بیهوشی: بعضی از جراحی‌های فیوژن مفصل تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند، که بستگی به نوع جراحی و شرایط بیمار دارد.

دسترسی به مفصل: پزشک با ایجاد برش‌های کوچک در ناحیه مورد نظر، به مفصل دسترسی پیدا می‌کند.

خشک کردن مفصل: پس از دسترسی به مفصل، استخوان‌های مورد نظر با استفاده از پیچ‌ها، پلاک‌ها، یا مواد پیوندی به هم متصل می‌شوند تا فیوژن ایجاد شود.

بخیه و ترمیم: پس از خشک کردن مفصل، برش‌ها بسته می‌شوند و ناحیه جراحی ترمیم می‌شود.

 پس از جراحی: پس از جراحی، بیمار نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارد و باید دستورات پس جراحی پزشک را رعایت کند تا بهبودی مناسب را تجربه کند.

بیشتر بخوانید: روماتیسم مفصلی چیست و چگونه درمان می شود؟

انواع جراحی خشک کردن مفصل

روش‌های انجام جراحی خشک کردن مفصل شامل موارد زیر می‌شود:

خشک کردن مفصل با کمک پین: در این روش، مفصل با استفاده از پیچ‌ها، پین ها، پلاک‌ها، به صورت مستقیم تثبیت می‌شود تا مفصل در جای خود ثابت شود.  این روش معمولاً برای مفاصل کوچک و میانی مانند مچ دست و مچ پا استفاده می‌شود.

خشک کردن ناحیه میانی مفصل: در این روش، مفصل با استفاده از عمل جراحی یا مواد پیوندی به صورت غیرمستقیم تثبیت می‌شود، که موجب ایجاد فیوژن در ناحیه میانی مفصل می‌شود.

خشک کردن استخوانی: این روش شامل استفاده از پیوند استخوانی یا کمکی برای ایجاد فیوژن بین دو قطعه استخوانی مفصل می‌شود. این روش معمولاً برای مفاصل بزرگ مانند ستون فقرات و مفصل لگن استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل زانو و هر آنچه که باید بدانید

انواع تکنیک‌های جراحی خشک کردن مفصل

جراحی خشک کردن مفصل با توجه به محل مفصل آسیب دیده، تشخیص متخصص ارتوپد و  شرایط جسمانی بیمار به دو روش انجام می‌شود که این دو روش به شرح زیر است:

خشک کردن مفصل با آرتروسکوپی

جراحی خشک کردن مفصل را می‌توان با استفاده از روش آرتروسکوپی انجام داد. در این روش جراحی متخصص پس از ایجاد برش‌های جزئی در ناحیه تحت درمان، ابزار آرتروسکوپی را وارد ناحیه کرده و غضروف و سر استخوان آسیب دیده را خارج می‌کند و سپس با کمک پیچ‌ها و پین‌ها استخوان را در راستای صحیح و محل مناسب خود قرار می‌دهد.

جراحی باز

در این روش جراحی خشک کردن مفصل، جراح متخصص با استفاده از تیغ جراحی محل تحت درمان را باز می‌کند و اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: جراحی رباط صلیبی زانو

افراد کاندید جراحی خشک کردن مفصل

افرادی که ممکن است کاندید جراحی خشک کردن مفصل باشند عبارتند از:

  • افرادی که به دلیل آرتروز یا سایر بیماری‌های مفصلی دچار درد و محدودیت حرکت شده‌اند و به ترمیم مفصل نیاز دارند.
  • افرادی که بر اثر آسیب‌های ورزشی یا تصادف دچار تخریب و آسیب به مفصل شده‌اند و نیاز به ترمیم و تثبیت مفصل دارند.
  • افرادی که به دلیل بیماری‌های التهابی مفصلی مانند آرتریت روماتوئید به ترمیم مفصل نیاز دارند.
  • افرادی که درمان‌های دارویی و فیزیوتراپی دیگر برای بهبود وضعیت مفصل آن‌ها موثر نبوده است و نیاز به جراحی دارند.

همچنین، هر فردی که به دلیل بیماری یا آسیب مفصلی دچار درد شده و باعث محدودیت در کیفیت زندگی او شده باشد، ممکن است برای انجام جراحی خشک کردن مفصل کاندید مناسبی باشد. با این حال، تشخیص و تصمیم نهایی برای انجام این جراحی توسط پزشک متخصص بر اساس وضعیت و نیازهای خاص هر فرد انجام می‌شود.

سوالات متداول

نتیجه گیری

نیاز به جراحی خشک کردن مفصل معمولاً نشان‌دهنده وجود مشکلات جدی در مفصل است که بهبودی آن‌ها از طریق روش‌های درمانی دیگر ممکن نیست. جراحی خشک کردن مفصل می‌تواند برای افرادی که با درد مفصلی مزمن، محدودیت حرکت و کاهش کیفیت زندگی مواجه هستند، راه حلی موثر باشد. با انجام این جراحی، امکان بهبود درد، افزایش حرکت مفصل و بهبود کیفیت زندگی فراهم می‌شود. اما برای بهبود کامل، مراقبت‌های بعد از جراحی و فیزیوتراپی منظم الزامی است. همچنین، هر فردی قبل از تصمیم‌گیری در مورد انجام این جراحی، باید با پزشک خود مشورت کرده و به تفکر دقیق و شناخت کاملی از خطرات و مزایای مرتبط با آن پرداخته باشد.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک