دکتر مهدی مقتدائی » جراحی زانو » سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو

سن مناسب جراحی تعویض مفصل زانو به موارد مختلفی مانند شدت آسیب، توان فیزیکی فرد، تأثیر آسیب مفصل بر کیفیت زندگی و … بستگی دارد. سن دقیق و کاملی برای جراحی تعویض مفصل وجود ندارد و نمی‌توان یک قانون کلی و مشخص برای آن تعیین کرد. اما برخی عوامل می‌توانند در تعیین سن مناسب کمک کننده باشند در این مقاله به بررسی بهترین و مناسب ترین سن برای انجام این جراحی می‌پردازیم.

00:52
truncate dir-rtl

عمل تعویض مفصل در آقای 74 ساله

بهترین سن انجام جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو برای افراد جوان مزایا و در عین حال معایبی به همراه دارد همچنین برای افراد میانسال و مسن نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای بهبود دردهای ناخوشایند زانو باشد. تفاوت سنی در انجام این جراحی می‌تواند در نتیجه عمل تاثیر گذار باشد. به طور مثال: جوانان با توجه به توان بدنی بالایی که دارند می‌توانند زودتر به زندگی و فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. اما در سنین بالا بدن قدرت ترمیم و بازسازی کمتری دارد بنابراین باید سن فرد در تعیین اینکه آیا می‌تواند کاندید جراحی تعویض مفصل زانو باشد یا خیر در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: تعویض مفصل نیمه زانو

نمی‌توان سن دقیقی برای جراحی تعویض مفصل زانو بیان کرد. زیرا هیچ سن مشخصی برای این عمل وجود ندارد. در هر سنی امکان آسیب به زانو وجود دارد و ممکن است شدت آسیب به گونه‌ای باشد که ضرورت تعویض مفصل ایجاد شود. به طور مثال افراد در هر سنی ممکن است دچار مشکل در راه رفتن و نشستن به علت درد شدید زانو شوند و با مراجعه فرد به پزشک، تعویض مفصل زانو به آن‌ها پیشنهاد شود. بنابراین مشکلات زانو و نیاز به انجام  این جراحی ممکن است در هر سنی ایجاد شود.

سن متداول انجام جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو معمولا به افراد مسن پیشنهاد می‌شود و متخصصان ارتوپد افراد بالای 50 سال را کاندید مناسبی برای این نوع عمل می‌دانند و معمولا برای افراد زیر 50 سال از درمان‌های دارویی و فیزیوتراپی کمک می‌گیرند.

برخی فاکتورها  برای انجام جراحی نسبت به سن فرد مهمتر بوده و دارای اولویت بیشتری هستند. برای تصمیم به انجام این نوع عمل در وهله اول باید سلامت عمومی فرد در نظر گرفته شود. زیرا برخی بیماری‌ها و مشکلات مانع انجام جراحی می‎شود. بنابراین سن فاکتور اصلی و اولیه برای واجد شرایط جراحی بودن نیست.

02:08
truncate dir-rtl

تعویض مفصل زانو در خانم ۶۵ ساله دچار آرتروز شدید

بیشتر بخوانید تعویض مفصل همزمان دو زانو

جراحی تعویض مفصل زانو در جوانان

جوانانی که دچار درد شدید و مشکلات بسیار در زانوی خود هستند و متخصص ارتوپد انجام جراحی تعویض مفصل را به آنان پیشنهاد می‌کند؛ مزایای بسیاری را بعد از این جراحی کسب خواهند کرد. در ادامه مقاله به برخی از مزایای این جراحی برای افراد جوان اشاره خواهیم کرد:

درد زانو فعالیت افراد را محدود می‌کند و جوانان با انجام جراحی تعویض مفصل زانو، می‌توانند بهبودی زانوی خود را به دست آورند و فعالیت‌های بدنی و روزمره خود را از سر گیرند.

افراد جوان بعد از تعویض مفصل زانو با توجه به نیروی بدنی بالایی که دارند دوران بهبودی کوتاه تر خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: خشکی زانو بعد از جراحی تعویض مفصل

جراحی تعویض مفصل زانو در سنین بالا

انجام عمل تعویض مفصل زانو در سنین بالا نیز تجویز می‌شود که مزایا نیز به همراه دارد در ادامه به مزایای این جراحی در افراد میانسال اشاره خواهیم کرد:

  • استواری و پایداری در راه رفتن و همچنین ایستادن افراد مسن و سن بالا بعد از جراحی تعویض مفصل یکی از مهمترین مزایای این عمل برای این افراد است.
  • کاهش درد و از بین رفتن احساس ناراحتی و سختی به هنگام راه رفتن از دیگر مزایای خوشایند این جراحی برای افراد مسن است.
  • افراد میانسال پس از انجام تعویض مفصل می‎توانند دامنه حرکتی زانوی خود را به دست آوردند.
  • به طور کلی درد و ناراحتی می‌تواند اثرات منفی زیاد بر اعتماد به نفس و روان فرد داشته باشد بنابراین افراد مسن با انجام جراحی تعویض مفصل زانو می‌توانند فعالیت و کارهای خود را به آسانی انجام دهند اعتماد به نفس خود را بازیابی کنند.

بیشتر بخوانید: هزینه جراحی نعویض مفصل زانو

عوارض به تاخیر افتادن جراحی تعویض مفصل زانو

به تاخیر افتادن جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند برای بیمار عوارض بسیاری در پی داشته باشد از این رو اگر فرد دچار آسیب دیدگی زانو شود پزشک بدون توجه به سن بیمار ممکن است نسبت به جراحی تعویض مفصل اقدام کند.

در صورتی که بیمار کاندید انجام این جراحی باشد اما از انجام عمل پرهیز کند؛ میزان فرسایش زانو بیشتر شده و موجب ابتلا به آرتروز خواهد شد در نتیجه محدوده حرکت زانو نیز کاهش پیدا می‌کند و عدم تحرک و فعالیت بدن بیماری‌های دیگری در پی دارد.

02:58
truncate dir-rtl

ویدئو واقعی تعویض مفصل زانو به علت انحراف شدید زانو

بیشتر بخوانید: راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو

نتیجه گیری

بهترین سن برای انجام جراحی تعویض مفصل زانو به شرایط فرد و شدت مشکلات زانو وابسته است. اما بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که جراحی تعویض مفصل زانو در صورت لزوم در سنین بالاتر انجام شود. زیرا مفصل مصنوعی طول عمر مشخص داشته و ممکن است نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشد بنابراین فرد را با مشکلات ثانویه مواجه کرده و تمام تلاش‌های غیرجراحی برای کنترل علائم نتیجه‌ای نخواهد داد. همچنین جراحی ممکن است در سنین پایین به دیللی آسیب‌های حوادث انجام شود. در نهایت، تصمیم در مورد زمان انجام جراحی تعویض مفصل زانو باید با تشخیص و انتخاب متخصص ارتوپد و بر اساس شرایط و فرد انجام شود.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک