دکتر مهدی مقتدائی » جراحی زانو » هزینه آرتروسکوپی زانو چگونه محاسبه می‌شود؟
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

هزینه آرتروسکوپی زانو چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه آرتروسکوپی زانو به نسبت سایر روش‌های جراحی زانو پایین تر بوده و مزایایی بیشتری به دنبال دارد اما به طور کلی هزینه آن به عوامل مختلفی مانند: میزان مشکلات زانو، دستمزد جراح و مدت زمان مورد نیاز برای درمان بستگی دارد. 

بیشتر بخوانید: بهترین جراح زانو در تهران

عوامل موثر بر هزینه آرتروسکوپی زانو

جراحی آرتروسکوپی زانو نوعی روش درمانی تهاجمی است که به منظور تسلط بر مفاصل زانو و برطرف نمودن مشکلات آنها تجویز می‌شود. افرادی که قصد انجام این روش جراحی را دارند، لازم است، قبل از انجام آرتروسکوپی زانو با عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه آشنا شوند. هزینه آرتروسکوپی زانو تحت تاثیر عوامل زیر متفاوت است.

دستمزد جراح

دستمزد جراح یکی از عوامل موثر بر هزینه آرتروسکوپی زانو است. مسلما هر جراحی بنا بر میزان تبحر و تجربه‌ای که دارد، دستمزد متفاوتی دریافت می‌کند. هرچه تعداد جراحی‌های پزشک بالاتر باشد تجربه و مهارت بیشتری برای انجام جراحی دارد. اما به خاطر داشته باشید این بدان معنا نیست هر دکتری که دستمزد بالاتری دارد گزینه بهتری برای عمل زانو است. 

میزان آسیب دیدگی

فاکتور مهم دیگری که بر هزینه آرتروسکوپی زانو موثر است؛ میزان آسیب دیدگی فرد است. هر چقدر میزان آسیب دیدگی کمتر باشد زمان انجام جراحی کوتاه تر است و دکتر مبلغ دستمزد کمتری دریافت می‌کند اما در صورت پیچیده بودن روند عمل میزان مبلغ پرداختی ممکن است، بیشتر باشد. بنابراین بهتر است فرد بیمار پیش از جراحی از این موراد آگاه شود تا بتواند برآوردی از هزینه های جراحی داشته باشد.

تعداد جراحی‌ها

حین جراحی زانوی برخی از افراد لازم است دستگاه آرتروسکوپ چندین بار درون زانو فرستاده شود در این صورت هزینه جراحی افزایش می یابد. حتی ممکن است جراحی فرد دو مرحله‌ای بوده و مجدد آرتروسکوپی را تکرار کند بنابراین این موضوع باید در تخمین هزینه نهایی جراحی در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: بهترین متخصص ارتوپدی تهران

هزینه‌های بیمارستان

موقعیت جغرافیایی بیمارستان و تجهیزات مورد استفاده در هزینه نهایی آرتروسکوپی زانو تاثیر گذار است. هر چقدر بیمارستان مجهزتر و تجهیزات مدرن تر باشند میزان هزینه دریافتی بیشتر خواهد بود. به طور مثال: بیمارستان‌های خصوصی خدمات کامل تری به بیماران ارائه می‌دهند در عین حال هزینه‌های بالاتری نسبت به بیمارستان‌های دولتی دریافت می‌کنند. به این ترتیب انتخاب بیمارستان، هزینه آرتروسکوپی زانو را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هزینه بیهوشی

پزشک متخصص بیهوشی با توجه به وضعیت بیمار یکی از روش‌های بیهوشی عمومی و یا بی‌حسی موضعی را انتخاب می‌کند که هر کدام از این روش‌ها هزینه مجزا دارند بنابراین دستمزد کادر بیهوشی به هزینه آرتروسکوپی زانو افزوده می‌شود.

هزینه داروها 

برای هر جراحی پزشک، متخصص داروهای قبل و بعد از عمل تجویز می‌کند که هزینه این داروها در هزینه تمام شده اثر گذار هستند.

هزینه فیزیوتراپی 

برای گرفتن نتایج مطلوب در جراحی آرتروسکوپی زانو، بیمار نیاز به شرکت در جلسات فیزیوتراپی دارد. هزینه هر جلسه فیزیوتراپی و توانبخشی بیمار به مجموع هزینه آرتروسکوپی زانو اضافه می‌شود.

معاینات ثانویه

هر جراحی برای مطلع شدن از روند بهبودی بیمار پس از جراحی آرتروسکوپی زمان‌هایی را برای معاینات ثانویه تعیین می‌کند. هزینه ویزیت مجدد پزشک در هزینه نهایی جراحی تاثیر گذار است.

هزینه‌های جانبی

هزینه آرتروسکوپی زانو شامل هزینه‌های جانبی از قبیل پانسمان ، زانو بند، عصا، واکر و… می‌شود.

هزینه آرتروسکوپی زانو با بیمه

هزینه آرتروسکوپی زانو با بیمه

جراحی آرتروسکوپی زانو در دسته عمل‌های ضروری و درمانی قرار دارد و برخی از بیمه‌های درمانی هزینه جراحی را پرداخت می‌کنند اما اگر بیمار فاقد دفترچه بیمه باشد باید تمامی هزینه‌ها را شخصا پرداخت کند. 

بیشتر بخوانید: انواع پروتز زانو

هزینه آرتروسکوپی زانو با بیمه تکمیلی

بیمه تکمیلی تاثیر مستقیمی بر روی هزینه آرتروسکوپی زانو ندارد، اما می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را تعدیل کند، بهتر است جراحی در بیمارستان‌های که با بیمه های تکمیلی قرارداد دارند، انجام شود تا هزینه کمتری دریافت شود.

سوالات متداول

نتیجه گیری

برای برآورد هزینه آرتروسکوپی زانو بهترین کار مراجعه حضوری به دکتر متخصص ارتوپدی است. همان طور در این مقاله به آن اشاره کردیم، عوامل بسیاری بر روی هزینه تاثیر گذار هستند بنابراین بیمار باید در ابتدا توسط پزشک معاینه شده تا تخمینی از هزینه‌ها داشته باشد.

دکتر مهدی مقتدایی

متخصص ارتوپد، فلوشیپ جراحی زانو
دکترای حرفه ای: پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران 1378
دکترای تخصصی: رتبه اول بورد ارتوپدى كشور دانشگاه علوم پزشكى تهران ١٣٨٤
فلوشیپ: جراحی زانو از دانشگاه علوم پزشکی ایران

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک